Titleist Tour Soft er en alsidig golfbold til spilleren, der ønsker en kombination af god længde, blød følelse og sikker stopkraft omkring greenen. Bolden er udviklet til at levere stabil præstation fra tee til green og er et oplagt valg til golfspillere, der ønsker en behagelig boldfølelse uden at gå på kompromis med længden.
Titleist Tour Soft er en alsidig golfbold til spilleren, der ønsker en kombination af god længde, blød følelse og sikker stopkraft omkring greenen. Bolden er udviklet til at levere stabil præstation fra tee til green og er et oplagt valg til golfspillere, der ønsker en behagelig boldfølelse uden at gå på kompromis med længden.
Den nyudviklede konstruktion kombinerer en optimeret kerne med et nyt elastomer-cover, som hjælper med at reducere spin i det lange spil og samtidig bevare den karakteristiske bløde følelse i alle typer slag.
Tour Soft er udstyret med Titleists nye 386 quadrilateral dipyramid dimple-design, som er udviklet til at skabe en mere stabil og ensartet boldflugt. Aerodynamikken hjælper samtidig med at optimere længden fra tee, så du får en effektiv kombination af fart og kontrol gennem hele boldflugten.
Ved slag med jernene er Tour Soft designet til at skabe en højere udgangsvinkel. Det giver en stejlere nedslagsvinkel mod greenen, hvilket hjælper bolden med at stoppe hurtigere og giver bedre muligheder for at kontrollere indspil mod flaget.
Titleist har redesignet Tour Soft fra inderst til yderst. Den nye kernestørrelse arbejder sammen med det opdaterede elastomer-cover for at levere:
God længde fra tee
Reduceret spin i det lange spil
Blød og behagelig følelse
Stabil og ensartet boldflugt
Højere boldflugt med jern
Effektiv stopkraft på greenen
Titleist Tour Soft anbefales til golfspillere, der prioriterer længde og stopkraft kombineret med en blød boldfølelse. Den egner sig godt til spilleren, der ønsker en komplet golfbold med balancerede egenskaber gennem hele spillet – fra driveren på teestedet til indspil og slag omkring greenen.
386 Quadrilateral Dipyramid Dimple Pattern
Det nye dimplemønster bidrager til en mere konsekvent boldflugt og længere slag fra tee.
Optimeret kerne
Den nye kernestørrelse hjælper med at reducere spin i det lange spil og understøtter effektiv længde.
Elastomer-cover
Det nye cover giver Tour Soft sin bløde følelse og bidrager samtidig til den nødvendige kontrol i det korte spil.
Højere launch med jern
En højere boldflugt giver en stejlere nedslagsvinkel, så bolden lettere kan stoppe på greenen.
Titleist Tour Soft er kort sagt en komplet golfbold til spilleren, der ønsker blød følelse, solid længde og god kontrol ind mod greenen.
Har du spørgsmål til dette produkt, brug for hjælp eller ønsker du en bestemt variant,
er du velkommen til at skrive til shop@vildmedgolf.dk eller ringe på tlf. +45 53 57 46 62